Btk, Twitter'a Reklam Verilmesini Yasakladı

Admin

İstek.Net
Yönetici
Katılım
4 Tem 2023
Mesajlar
3
Tepki
2
Puan
3
Konum
Türkiye
Web
www.istek.net
BTK, sosyal medya platformu Twitter'la ilgili flaş bir karar aldı. BTK, Twitter'a reklam verilmesini yasakladı. Karara göre Türkiye'deki yerleşik vergi mükellefleri yeni reklam veremeyecek.

BTK'nın, Türkiye'deki yerleşik vergi mükelleflerine Twitter'a reklam verme yasağı getirmesi muhtemelen çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor olabilir:
  1. Vergi Uygulamaları ve Düzenlemeleri: Yerleşik vergi mükellefleri, Türkiye'de vergi yasalarına uygun şekilde faaliyet gösteren ve gelirlerini bildiren işletmelerdir. BTK, belki de vergi uyumlu ve yasalara uygun faaliyet gösteren bu işletmelerin yurtdışı sosyal medya platformlarına yapılan reklam harcamalarını kontrol altına almak ve kayıt altına almak istiyor olabilir.
  2. Yerel Reklam Harcamalarını Teşvik Etme: BTK, Türkiye'deki sosyal medya platformlarının yerel işletmeleri ve yerel içerik üreticilerini desteklemesini isteyebilir. Bu tür bir yasak, yerli reklamverenleri daha fazla teşvik etmeyi ve yerli ekonomiye katkıda bulunmalarını sağlamayı amaçlayabilir.
  3. Reklam Denetimi ve Güvenlik: BTK, sosyal medya platformlarında yapılan reklamları denetlemeyi ve kötü niyetli reklamların veya dolandırıcılık içerikli reklamların yayılmasını önlemeyi hedefleyebilir. Yerel vergi mükelleflerine reklam verme yasağı getirerek, reklam içeriklerini daha iyi kontrol edebilirler.
  4. Diplomatik ve Siyasi Nedenler: Ülkeler, sosyal medya platformlarının içerik yönetim politikalarından veya veri koruma uygulamalarından memnun olmayabilir. Bu tür durumlarda, hükümetler belirli önlemler alarak platformları etkilemeye çalışabilirler.

Bakalım ilerleyen saatlerde bu yasağın neden olduğunu öğrenip sizlerle de paylaşacağız.

Edit:

Ve nedeni belli oldu..

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan dikkat çeken bir karar çıktı. Buna göre Türkiye’de yerleşik vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler, Twitter’a yeni reklam veremeyecek.

BTK, Twtitter’a reklam yasağı kararını temsilci yükümlülüğünü yerine getirmediği için aldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan BTK kararı şöyle:

“Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen eski unvanı Twitter, Inc. olan X Corp. (Twitter) adlı sosyal ağ sağlayıcıya, Türkiye’de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler tarafından yeni reklam verilmesinin yasaklanmasına 04/05/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un ek 4'üncü maddesinin ikinci fıkrası ve geçici 6'ncı maddesi gereğince karar verilmiştir.”

UYULMAZSA REKLAM VERENE CEZA VAR

Yasaya göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı, kendisi tarafından verilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararının gereğinin yerine getirilmemesi halinde, ilgili yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıya 6 aya kadar reklam vermesinin yasaklanmasına karar verebiliyor.

Reklam yasağına aykırı davranan Türkiye’de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilere, 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanabiliyor.
 
Son düzenleme:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst